Forum Forum akwarystyczne Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Forum akwarystyczne
Forum akwarystyczne o wszystkich rybach świata i nie tylko.
 Kiryski (rózne rodzaje kirysków) Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
qazs
Administrator



Dołączył: 23 Lut 2007
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Jawornica

PostWysłany: Czw 13:05, 29 Mar 2007 Powrót do góry

Kirysek Sterby:

W przyrodzie występuje kilka podobnych na pierwszy rzut oka gatunków, ale wszystkie na szczęście mają podobne zwyczaje i wymagania, więc nawet błędne zidentyfikowanie posiadanych rybek nie jest niebezpieczne dla ich życia i zdrowia.
Kirysek Sterby z mojego akwarium Występowanie: Dorzecze Rio Guapore.

Wielkość: Wg literatury ok. 6 cm, wg Sterby nawet do 8 cm, moje mają ok. 5 cm.

Dymorfizm płciowy: Samiczkę można rozpoznać dzięki czarnej plamie na jej bruchu

Zachowanie: Żywa, nie wadząca nikomu, stadna ryba, zajmująca głównie denną część akwarium, ale również po zadomowieniu się w akwarium chętnie przebywają również w toni wodnej w środkowej części akwarium.

Wychów młodych: Burzliwe tarło w grupie z przewagą samców nad samicami, podobne do tarła kiryska pstrego, ale przy powierzchni wody. Nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem. Narybek wykluwa się w temperaturze 26oC po 3 dniach, a po następnych 24 godzinach przyjmuje nicienie micro. Woda w akwarium tarliskowym musi mieć twardość węglanową równą 0 DCH i zawierać garbniki pochodzące np. z torfu.

Woda: Temperatura 20-30oC, raczej miękka lekko kwaśna z dodatkiem garbników.

Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z przestrzenią do wypływania się. Ze względu na ruchliwość rybek nie powinno być zbyt małe, przynajmniej 75l z dużą powierzchnią dna.

Pokarm: Drobny żywy i suchy, wysokiej jakości pokarm. Osobiście podaję w zimie pokarm mrożony. Zauważyłem, że podobnie jak kiryski pstre przepadają za żywym tubifexem. Zdaję sobie sprawę z negatywnej opinii nt. tego pokarmu, ale mimo to podaję im go czasami. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków podawania go kiryskom. Należy jeszcze dodać, że tubifex moje rybki dostają od czasu do czasu i jest on bardzo dokładnie wypłukany.






Kirysek Spiżowy:

Występowanie: Małe cieki wodne od Wenezueli i Trynidadu do niziny La Platy.

Wielkość: 6,5 cm.

Dymorfizm płciowy: Samiec nieco delikatniejszy i ma dłuższe promienie w płetwach piersiowych, samica większa i pełniejsza.

Zachowanie: Żywa, nie wadząca nikomu, stadna ryba, zajmująca głównie dno akwarium.Kiryski spiżowe

Wychów młodych: Burzliwe tarło w grupie z przewagą samców nad samicami, podobne do tarła kiryska pstrego. Nie opiekują się ani ikrą, ani narybkiem. Tarło wywołuje zwykle duża podmiana wody na świeżą, chłodniejszą od tej w której przebywały i intensywniejsze karmienie pokarmem żywym (zwłaszcza tubifexem). Tarło w akwarium Janusza Sękowskiego przebiegało w temperaturze 24oC. W moim akwarium tarło jest wywoływane przez okresowe obniżenie temperatury wody do około 20oC i intensywne podkarmianie tarlaków tubifexem i ochotkš. Po podmianie około 20% wody na świeżą i podniesieniu jej temperatury do 24oC. Młode wylęgają się zależnie od temperatury po około 5 dniach. Młode są karmione: nicieniami mikro, posiekanym tubifexem i żywym planktonem. W akwarium Janusza doszło również do jednoczesnego tarła kirysków spiżowych i pstrych. Ikra zostałą zabrana z akwarium ogólnego gdzie miało miejsce tarło do osobnego zbiornika, zobaczymy co się wykluje, a przy okazji dowiemy się jak szybko w porównaniu z pstrym rosną kiryski spiżowe. (Mam nadzieję, że się jakichś bastardów nie dochowa).

Woda: Temperatura 18-26oC, raczej miękka z niewielkim dodatkiem garbników.

Akwarium: Miejscami gęsto porośnięte roślinami, ale z przestrzenią do wypływania się.

Pokarm: Drobny żywy i suchy, wysokiej jakości pokarm zwierzęcy. Janusz podaje w zimie pokarm mrożony na przemian z suchym. Zauważyliśmy, że podobnie jak kiryski pstre przepadają za żywym tubifexem.




Kirysek Pstry:

Nieduża ok. 7 cm, sympatyczna, ruchliwa, stadna rybka pływająca zwykle w dennej strefie akwarium. Nie jest tak płochliwa jak bocja wspaniała ale również potrafi się skutecznie ukryć w akwarium przed wzrokiem ciekawskich. Żywi się wszelkiego rodzaju pokarmem roślinnym i zwierzęcym, który znajduje przy dnie akwarium, jego przysmakami są larwy ochotek i tubifex. Jest rybą przystosowaną do życia w warunkach deficytu tlenowego, co jakiś czas podpływa do powierzchni wody by zaczerpnąć powietrze. Jako dodatkowy narząd oddechowy służy jej odcinek jelita.

Samica jest zwykle odrobinę większa i pełniejszej budowy niż samiec, samce mają również zwykle bardziej spiczastą i wyższą płetwę grzbietową.

Występuje w południowo-wschodniej Brazyli w dorzeczu La Platy. Dobrze czuje się w temperaturze od 18 do 24oC. Minimalna temperatura w której może przebywać to 15oC, w miesiącach letnich można zatem trzymać go w ciepłych płytkich basenach w ogrodzie. Uwaga! Trudno go potem złapać do akwarium!
Do tarła zwykle bierze się 1 samicę i 3-4 samce. Ikra w trakcie tarła, które właściwie jest nieustanną gonitwą samców za samicą, jest składana na twardych przedmiotach, ścianach akwarium i sztywnych roślinach.Tarlaki wyławia się natychmiast po tarle, gdy zaczynają zjadać ikrę. Wg. literatury można uzyskać od 50 do 200 stosunkowo dużych jaj (to chyba prawda, ja miałem w chwili pisania tego rozdziału około 100). Wylęg następuje po ok. 6-8 dniach, jest stosunkowo duży i jego wychów po zapewnieniu odpowiednio dużej ilości drobnego żywego pokarmu nie sprawia kłopotu. Młode czasami rosną nierówno, ale nie stwierdziłem przypadków kanibalizmu wśród młodych. Jako pierwszy pokarm podałem młodym, nicienie "micro" i siekany tubifex.

Dorosłe ryby jedzą wszystkie rodzaje pokarmu, który opada w okolice dna.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Regulamin